16 czerwca 2011

O związkach preferencji muzycznych z preferencjami politycznymi i strukturą osobowości odbiorcy

Potwierdza się teza naukowców nt. związków preferencji muzycznych z psychiką odbiorcy. Już dawno spotkałam się z opinią, że miłośnicy Bacha, to jednostki nadmiernie skupione na swoim intelekcie i jednocześnie odcinające się od uczuć. Muzyka Bacha bowiem prawie wcale nie zawiera w sobie stylizowanych emocji muzycznych, posiada głównie wymiar matematyczny. Ze względu na bogatą ornamentykę i liczne ozdobniki, szczególnie cieszy się popularnością wśród jednostek narcystycznych (ozdobniki, obiegniki, tryle itp, to takie odpowiedniki kolorowych piórek). Takie osoby często mają problemy z empatią (mała wrażliwość na emocje muzyczne, to również mała wrażliwość na emocje ludzkie) i po okresie demonstrowania chłodu intelektualnego (tłumienia uczuć), mają skłonności do gwałtownych, impulsywnych, a nawet brutalnych reakcji. 

W "Polityce" kiedyś wyczytałam,że do tzw. intelektualnej muzyki Bacha, czy Mozarta szczególne upodobanie mają liberałowie. Dzisiaj w "Uważam Rze", dowiedziałam się, że muzyka Bacha była szczególnie bliska Doktorowi Śmierć: "Kevorkian nie skorzystał jednak z prawa do godnej śmierci". Przed odejściem z tego świata pielęgniarki puściły mu muzykę jego ulubionego kompozytora Jana Sebastiana Bacha, który towarzyszył mu przy ostatnim oddechu" ("Uważam Rze", nr 19/2011, s. 77).

Co zatem siedzi w "duszy" liberała?

2 komentarze:

viilo pisze...

To ja w takim razie polecam:

pasje Bacha
http://www.youtube.com/watch?v=M_LLFfFXaUA
http://www.youtube.com/watch?v=oBJ3cQ5uyE4

koncerty skrzypcowe Bacha:
http://www.youtube.com/watch?v=Fo0K_n3VLG4

Requiem Mozarta:
http://www.youtube.com/watch?v=d88xIIRDI9U
(Kyrie od 4:40)

Venissa pisze...

Uczennice jesteście liberałami?:)

Poza pewnymi wyjątkami, większość utworów tych kompozytorów "pozbawiona" jest emocji; gdyby było inaczej, zaliczano by tych kompozytorów do "romantycznych"...a muzyki tzw. klasyków (barok, klasycyzm) nie polecano by do słuchania w celu poprawy koncentracji uwagi.

Cieszę się, że mnie odwiedziłyście:)

Pozdrawiam