15 grudnia 2009

Role i maski

Znaczenie maski można rozpatrywać na różne sposoby. Są maski, które nie zafałszowują autentycznego obrazu człowieka. Są to maski, które ludzie zakładają ze względu na pełnione przez siebie role społeczne. Maski te nie mają zakrywać ludzi, lecz komunikować, kim są "tu i teraz", w takiej, a nie innej relacji, w takim a nie innym kontekście. Tacy ludzie nie muszą być fałszywi. Na ogół są spójni.Są jednak tacy, którzy w każdej relacji i każdej sytuacji zakładają maski.  Maski  mają ich zakrywać, maskować prawdziwe oblicze, prawdziwe "ja", skłonności i potrzeby.Takich ludzi określa się mianem fałszywych, dwulicowych, niespójnych, zachowujących się niezgodnie ze swoją rolą, czy głoszonymi słowami, hasłami, poglądami. Często przywdziewają upiększone maski, tylko poto, by zakryć swoją nieciekawą twarz. Czym brzydsze i odrażające jest ich oblicze, tym bardziej udekorowane zakładają maski.
Człowiek autentyczny, niezakładający "maski fałszywej" nie zachowuje się sprzecznie z głoszonymi poglądami, nie zachowuje się sprzecznie z tym co przeżywa w środku. Jest prawdziwy, otwarty, czytelny i jednoznaczny dla drugiej osoby. Jest otwarty na prawdę w sobie i o sobie i otwarty na autentyczne relacje z innym człowiekiem.

Nie wyobrażam sobie, żeby psychoterapeuta latał po godzinach do domów publicznych, albo żeby po godzinach pracy kradł, oszukiwał ludzi, czy się nad nimi znęcał. Albo żeby wąchał kokainę, czy upijał się do nieprzytomności. Nie wyobrażam sobie, żeby prawdziwy ARTYSTA kłamał i zachowywał się niemoralnie, skoro za swoją misję uznaje udoskonalanie,rozwijanie duszy odbiorcy.Nie wyobrażam sobie, żeby prawnik brał narkotyki i zadawał się z półświatkiem, skoro jest to nie tylko nieetyczne, ale i również niezgodne z prawem.


2 komentarze:

Jacek Michał pisze...

Rozdzwiek pomiedzy wyobraznia a rzeczywistoscia jest naturalna rzecza.
Pozdrawiam

Venissa pisze...

Witaj Jacku Michale; nie chodzi mi o jakąś tam idealizację życia, tylko o normalność. A przez normalność rozumiem spójność postaw. Pozdrawiam