10 maja 2010

Dumka Jarosława Kaczyńskiego

W dzisiejszym poście, senator PO - prof.Sidorowicz - zinterpretował przesłanie Jarosława Kaczyńskiego do Rosjan w następując sposób:

Niezależnie od złożonego kontekstu, w tym i wyborczego, niezależnie i od intencji, nagrane wystąpienie prezesa PiS stanowi bezprecedensową aprobatę polityki zagranicznej rządu premiera Tuska i min. Sikorskiego. Tak, po polskiej stronie nie powinno być działań stwarzających Rosjanom alibi do nieprzyjaznej nam polityki. Dysproporcje sił  i znaczenia obu krajów wyznaczają obszar realnej polityki, jak najskuteczniejszego realizowania naszych narodowych interesów. Nasze nowe geopolityczne położenie, o którym nie śmieliśmy marzyć, stwarza nam bezprecedensową szansę na racjonalne ułożenie naszych stosunków. Kolejne gesty Rosjan od Westerplatte, poprzez spotkanie premierów Putina i Tuska w Katyniu, ciąg zdarzeń po tragedii smoleńskiej, mogą stać się wyjściem do pojednania. Myślę, że biorąc pod uwagę historię Rosji i kruchość jej demokratycznych instytucji, wyzierający spoza oficjalnej parady żywy kult Stalina, jest to proces znacznie trudniejszy po rosyjskiej stronie. Doceńmy więc próby podjęte przez władze Rosji w ostatnim czasie.   

 http://sidorowicz.blog.onet.pl/Oredzie-Jaroslawa-Kaczynskiego,2,ID406237109,n

Trudno, trudno czytało się te słowa. Kompletne niezrozumienie. Tu nie było żadnej aprobaty dla polityki na kolanach Tuska!

To był przekaz do tylko pewnej części Rosjan, do ludu. Przekaz, w którym daje do zrozumienia, że dostrzega dobrą część "ja" wielu Rosjan. Tych Rosjan, którzy w ogóle nie identyfikują się z totalitarnymi rządami Putina. To był przekaz do tej części Rosjan o wrażliwszej duszy i zdrowym SUMIENIU.

To, co myśli nt. zagranicznej polityki Tuska Kaczyński, można dowiedzieć się m.in. z nieopublikowanego wywiadu z L. Kaczyńskim:


Kaczyński w ogóle nie identyfikuje się z polityką Tuska; w ostatnio nagranych przekazie vidego wyraził nadzieję, że naród rosyjski  przebudzi się, przejrzy na oczy i zawalczy o autentyczne ZMIANY w swoim kraju, stojąc po stronie PRAWDY. Odwołał się do emocji tej wrażliwszej, ale zastraszonej części ludu rosyjskiego. Pokazał, że nie ma w nim wrogości, ani nienawiści do Rosjan, że empatyzuje z nimi, ale w żadnej mierze nie utożsamia się z niemal stalinowskimi metodami rządów Putina (KGB).  

Kaczyński w tym krótkim przemówieniu - preludium - pokazał DWIE TWARZE ROSJI: tej dobrej i wrażliwej na cierpienie i krzywdę innych, i tej DESTRUKCYJNEJ, PARANOIDALNEJ, tej putinowskiej.

Stonowany ton jego głosu i muzyczne akcenty w tle, to taka dumka, ktora ma poruszyć czulsze struny Rosjan, zwłaszcza tych, co  utracili bliskich w dramatycznych okolicznościach, zwykle w bezsensownych zawiruchach wojennych.

Dumka, to ukraińska, bądź rosyjska pieśń w formie ballady o rzewnym nastroju, często wyrażająca tęsknotę lub żal po utraconej osobie. Zwykle wykonywana z towarzyszeniem bandury.

Oto co  w Jarosława Kaczyńskiego duszy  gra: 


7 komentarzy:

Panna Wodzianna pisze...

Venisso,
Przepraszam, że nie na temat, ale przydałby się Twój komentarz do p. Edmunda Klicha, jak sądzę.
Pozdrawiam
PW

Venissa pisze...

Witaj Panno Wodzianno, skąd ta nagła potrzeba mojej pomocy?Co z tym Klichem? Gdzie miałabym zostawić swój komentarz?

Panna Wodzianna pisze...

Ja się nie podejmuję skomentować tej dziwnej postaci. A nie wydaje mi się, żeby jego rozchwianie było wynikiem samej tylko pracy w komunistycznej armii.
Myślę, że Twoja opinia by się przydała. Chętnie ją zamieszczę w saloonie24 (choć obawiam się, że masz uraz do s24 - ale G. dawno nie było widać:)

Panna Wodzianna pisze...

Venisso, mam radę praktyczną dotyczącą wklejania filmów. Niewiem, jak u Ciebie, ale na moim ekranie Twoje jutiubki wychodzą pozaprawy margines. Rada na to jest taka:
w parametrach przeklejanego kodu są "width" i "height". Należy je zmniejszyć, tak, żeby width było "400" (jeśli dobrze pamiętam; być może 405). Height należy dopasować proporcjonalnie.
Pozdrówka - PW

Venissa pisze...

Panno Wodzianno, później. Właśnie wróciłam z drogi, nie mam siły gadać.

Pozdr

Panna Wodzianna pisze...

A zajrzyj jeszcze do Grima Smirkofa :)

http://barbaria.salon24.pl/187925,byc-jak-gimnazjalistka

Venissa pisze...

Sorki, ale mam ostatnio bardzo mało czasu. W wolnej chwili zerknę:) Niemniej, informuję, że cierpię na chroniczny brak czasu...